Najlepsze forum rolnicze • Zobacz wątek - Jak nawozicie uprawy?

Strefa czasowa: UTC


Nasze forum sponsorują:
Reklama Sponsora




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
  Drukuj

Jak nawozicie uprawy?
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 sty 2015, o 14:23 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):10 kwi 2014, o 06:51
Posty:24
Niestety nie znalazłem takiego wątku na tym forum, dlatego uważam, że warto go założyć i warto porozmawiać o nawożeniu roślin. Niedawno czytałem artykuł, który ściśle dotyczył tego tematu - http://www.agropolska.pl/uprawa/nawozenie/tak-nawozi-sie-w-polsce-dominuje-azot-kiepsko-z-potasem,35.html. Myślę, że rolnicy powinny się z nim zapoznać, a poza tym to dobry portal dla nas - znajdziemy tam bieżące aktualności i artykuły, w których omawiane są wszystkie aspekty rolnictwa. Według wcześniej wspomnianego artykułu, w roku gospodarczym 2012/13 dawki azotu wynosiły 80,7kg N/ha (w porównaniu z rokiem wcześniejszym jest to tendencja wzrostowa), zaś fosforu 25,6 kg P2O5/ha (również tendencja wzrostowa), a także potasu 26,7 kg K2O/ha (w tym przypadku tendencja malejąca). Co sądzicie o tym zestawieniu? Jak to wygląda w Waszym przypadku??


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Jak nawozicie uprawy?
PostNapisane: 12 cze 2015, o 08:44 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):21 wrz 2011, o 08:52
Posty:182
Ja dalej nie rozumiem pytania o nawóz,każdy z nas ma swoją metodę,ważne aby nawozić na czas,a druga kwestia to sam środek jakiego użyjemy,akurat tym zajmujemy się na co dzień,więc możemy pomóc,doradzić na forum.


Pozdrawiamy serdecznie http://www.Sklep.Mizar.com.pl


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Jak nawozicie uprawy?
PostNapisane: 6 kwi 2016, o 11:11 
Offline

Dołączył(a):18 lut 2016, o 10:19
Posty:15
To wszystko zależy jaką masz ziemię i co na niej uprawiać, nie da się ogólnie okreslic dla wszystkich czym mają nawozić ziemię. Najlepiej zrób sobie badania gleby takie laboratoryjne, kosztują ok 60 zł to nie dużo a wiadomo jakie są składniki gleby i co najlepiej produkować na niej i czego jeszcze brakuje, wtedy będziesz wiedział czym nawozić


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Jak nawozicie uprawy?
PostNapisane: 19 kwi 2016, o 20:15 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):19 kwi 2016, o 19:32
Posty:1
Wiadomo, że to indywidualna kwestia, ale z drugiej strony pewne składniki sprawdzają się w przypadku konkretnych gatunków roślin. Ja mam u siebie całkiem spore uprawy ogórków gruntowych i pomidorów szklarniowych i bez nawożenia trudno oczekiwać dobrych zbiorów. Zazwyczaj stosuję Substrale http://www.sklepogrodniczy.pl/nawozy/do ... /substral/ Czasami daje jeszcze coś z wapnem na odkwaszenie ziemi, ale tylko co jakiś czas.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Jak nawozicie uprawy?
PostNapisane: 25 kwi 2016, o 12:42 
Offline

Dołączył(a):25 kwi 2016, o 12:20
Posty:60
Zgadza się,co do konkretnych upraw to kluczową kwestią jest tutaj rodzaj gleby jaką posiadasz,jej ph. Na kwaśnych nie wszystko będzie rosło i odwrotnie- najpierw warto poszukać jakiejgo ph wymaga dana uprawa np jęczmienia czy owsa i dopiero potem zbadać glebę i ewentualnie zacząć.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Jak nawozicie uprawy?
PostNapisane: 3 cze 2016, o 09:43 
Offline

Dołączył(a):3 cze 2016, o 09:37
Posty:4
Lokalizacja: Kraków
Najpierw należy przeprowadzić badanie gleby i sprawdzić ile występuje w niej wapna. Jeśli jest niedobór, to można zaopatrzyć się np. w ten nawóz https://www.ekowap.pl/oferta/wapno-roln ... agnez.html


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Jak nawozicie uprawy?
PostNapisane: 10 cze 2016, o 06:48 
Offline

Dołączył(a):10 cze 2016, o 05:57
Posty:13
Najlepiej jeżeli jest to nawóz naturalny,jednak nie każdy go posiada lub też zależy to od rodzaju uprawy,bo niektóre z nich wymagają stosowania specjalnych preparatów,środków. Musimy mieć ten fakt na uwadze.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Jak nawozicie uprawy?
PostNapisane: 20 lip 2016, o 13:21 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):20 lip 2016, o 13:08
Posty:5
Lokalizacja: Gostynin
Ja stosuję co prawda nie na jakimś dużym obszarze, ale zawsze to więcej niż zwykły warzywniak przydomowy, nawóz fructus NPK (Ca, Mg, S) 8 : 5 : 18 (2 : 3 : 28) najtaniej widziałem w sklepogrodniczy.pl - takie proporcje są jak dla mnie optymalne i nie zamierzam na razie kombinować. Chociaż zawsze pewne rzeczy się w ziemi kumulują więc jeśli zauważymy jakieś objawy na roślinach lub spadek plonów to już profesjonalne badanie gleby jest konieczne. A co do nawożenia to u nas w ogóle jest jakaś niska świadomość wśród większości drobnych rolników - sypią zdecydowanie za dużo a od nadmiaru to plon nie wzrośnie, nie mówiąc już o właściwościach zdrowotnych.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Jak nawozicie uprawy?
PostNapisane: 2 sie 2016, o 08:00 
Offline

Dołączył(a):2 sie 2016, o 07:52
Posty:1
Cześć, od niedawna zacząłem zajmować się rolą wiec z góry sorry za podstawowe pytania. Przejąłem pole po teściu i nie do końca wiem jak się do tego zabrać. Poszukuje jakiegoś dobrego nawozu do wapnowania pola. Pole jest pod ziemniaki. Trochę tych specyfików jest na rynku i sam nie wiem co wybrać. Dwaj sąsiedzi polecili mi nawóz Flormex - podobno coś nowego. U nich się sprawdza i chyba się na niego zdecyduje. Jeśli ktoś z was ma jakieś doświadczenie z nim to chętnie posłucham opinii bardziej doświadczonych. Pozdrawiam Maciek.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Jak nawozicie uprawy?
PostNapisane: 11 paź 2016, o 13:09 
Offline

Dołączył(a):11 paź 2016, o 13:00
Posty:1
Flormex stosowałem i polecam. Generalnie ilość i jakość upraw się bardzo poprawiła, no i oczywiście udało mi się w końcu wyeliminować zakwaszenie z którym borykałem się od kilku lat. Polecił mi go właściwie sąsiad, bo nie jest to nawóz jakoś mocno rozreklamowany, ale nie żałuje i polecam.


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
forumrolnik.pl (c) 2010 Pawel C
Polityka prywatnosci<
Wkrotce nowa wersja forum, zapraszamy niebawem

Forum rolnicze