Najlepsze forum rolnicze • Zobacz wątek - sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdrowia

Strefa czasowa: UTC


Nasze forum sponsorują:
Reklama Sponsora




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 
  Drukuj

sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdrowia
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 cze 2012, o 19:15 
Offline

Dołączył(a):15 cze 2012, o 19:13
Posty:5
Nie tak dawno kupiłem krowę na wycieleniu. Krowa ta się szczęśliwie ocieliła i cielak mający miesiąc przeznaczony jest już na sprzedaż do uboju. Posiadam oczywiście dla niego kolczyki i paszport.



Sęk w tym że nie mam świadectwa zdrowia. Lekarz weterynarii nie che wypisać gdyż nie ma zaświadczenia że obora jest wolna od chorób (czy czegoś podobnego?). Kiedyś gdy te badania były robione (jakieś 4-6 lat temu) nie było w oborze zwierzęcia jakiemu można było ty badania robić. A ostatnimi czasy nim kupiłem tą krowę obora była przez pewien czas pusta.



Czy jest możliwa sprzedaż bez świadectwa od weterynarza?
Czy jeśli kupujący zdecyduje się jednak kupić, pomimo braku świadectwa zdrowia, tego cielaka, to czy sprawa będzie w porządku?

P. S. Sprawa pilna


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdr
PostNapisane: 15 cze 2012, o 22:33 
Offline

Dołączył(a):26 maja 2012, o 16:19
Posty:103
Jak zrozumiałem masz tzw. zablokowaną siedzibę stada. Z tego co piszesz niema żadnych podstaw do takiej blokady. Sprawdź to w ARiMR.
Musisz mieć decyzje stwierdzające o urzędowo wolnym stadzie od:
- gruźlicy,
- brucelozy,
- enzootycznej białaczki bydła.
Decyzje wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii.
A tak między nami rolnikami to jest z tymi świadectwami jedna wielka granda!


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdr
PostNapisane: 16 cze 2012, o 09:59 
Offline

Dołączył(a):15 cze 2012, o 19:13
Posty:5
A czy jeśli bym miał tzw. zablokowaną siedzibę stada, to byłbym o tym poinformowany (dodam że z kupieniem krowy, jak i rejestracją cielaka nie było problemu)?

Czy badania odnośnie tych chorób były przeprowadzone dla każdego stada czy też tylko wybranych?
No i gdzie znajduje się te owe urzędowe potwierdzenie (w ARiMR czy u Powiatowego Lekarza Weterynarii)?

Czy jeśli kupujący nie wymaga świadectwa zdrowia, to czy jest to działanie legalne?


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdr
PostNapisane: 16 cze 2012, o 18:03 
Offline

Dołączył(a):26 maja 2012, o 16:19
Posty:103
Jest baza w ARiMR. Blokada nie oznacza że nie możesz zarejestrować urodzonego cielaka tylko że z twojej siedziby nie może być przemieszczony do innej. Jak chcesz to się mogę dowiedzieć u lekarzy. Jutro mogę mieć szczegóły.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdr
PostNapisane: 16 cze 2012, o 18:06 
Offline

Dołączył(a):15 cze 2012, o 19:13
Posty:5
A skąd wiadomo że takowa blokada ma miejsce?


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdr
PostNapisane: 17 cze 2012, o 11:08 
Offline

Dołączył(a):15 cze 2012, o 19:13
Posty:5
ok, czekam na szczegóły.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdr
PostNapisane: 18 cze 2012, o 06:38 
Offline

Dołączył(a):26 maja 2012, o 16:19
Posty:103
Więc tak, najpierw musisz iść do ARiMR i zarejestrować siedzibę stada i zgłosić zakup krowy i urodzenie cielaka. Dostaniesz paszporty i księgę rejestracji stada. Z paszportami i wypełnioną księgą idziesz do Powiatowego Lekarza Weterynarii i składasz wniosek o wydanie decyzji że stado jest wolne od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła. Jeżeli kupiłeś krowę z tego samego powiatu to sprawdzą u siebie i wydają jeżeli kupiłeś ze stada które miało wydaną decyzję, jeżeli nie miało wydanej decyzji to badania. Jeżeli z poza powiatu to zapytanie do właściwego lekarza powiatowego o status i w zależności od odpowiedzi decyzja lub badania i jeżeli zdrowe to decyzja. Jeżeli sprzedajesz w kraju (nie będzie eksportowane) nie musisz mieć decyzji, jednak kupujący może zażądać jej okazania.Jeżeli na eksport musisz mieć specjalne świadectwo na podstawie którego w bazie eksportowej wydadzą tzw. świadectwo zbiorcze. Jeżeli jeszcze coś to pisz.


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdr
PostNapisane: 18 cze 2012, o 06:55 
Offline

Dołączył(a):15 cze 2012, o 19:13
Posty:5
wielkie dzięki za info;)
DuzyGrzegorz napisał(a):
Więc tak, najpierw musisz iść do ARiMR i zarejestrować siedzibę stada i zgłosić zakup krowy i urodzenie cielaka. Dostaniesz paszporty i księgę rejestracji stada. (...)

Co do rejestracji krowy i cielaka w ARiMR to jest to załatwione (kolczyki i paszporty są).

Problem właśnie z tą decyzją, bez których lekarz weterynarii nie chce wydać świadectwa zdrowia. Ale o tym mniej więcej napisałeś co i jak.

DuzyGrzegorz napisał(a):
Jeżeli jeszcze coś to pisz.

W tej akurat chwili nie ma do tego głowy, ale nie wykluczam skorzystania jeszcze z Twojej pomocy w terminie późniejszym. Półki co: jeszcze raz Wielkie Dzięki ;)


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: sprzedaż cielęcia do skupu nie posiadając świadectwa zdr
PostNapisane: 18 cze 2012, o 15:41 
Offline

Dołączył(a):26 maja 2012, o 16:19
Posty:103
Wg mojej wiedzy i tego co mówił mi lekarz wet. sprawa jest prosta i przy odrobinie dobrej woli do załatwienia dość szybko. Jakby robił problemy daj znać.


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
forumrolnik.pl (c) 2010 Pawel C
Polityka prywatnosci<
Wkrotce nowa wersja forum, zapraszamy niebawem

Forum rolnicze