Najlepsze forum rolnicze
http://forumrolnik.pl/

Uprawnienia na kombajn.
http://forumrolnik.pl/viewtopic.php?f=6&t=2550
Strona 1 z 1

Autor:  DuzyGrzegorz [ 25 cze 2012, o 00:02 ]
Tytuł:  Uprawnienia na kombajn.

Spróbowałem ustalić jakie są podstawy prawne i jakie dokumenty i uprawnienia powinien mieć rolnik wykonujący usługę kombajnem i doszedłem do zaskakujących wniosków.
1. Rolnik wykonujący pracę we własnym gospodarstwie nie musi posiadać żadnych uprawnień a jedynie musi przestrzegać rozporządzenia MRiGŻ z 12 stycznia 1998 r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie (dz. U. nr 12 poz. 91). Z tych przepisów wynika, że podstawą jest instrukcja obsługi. Te przepisy nie przewidują uprawnień na kombajn.
2. Uprawnienia na kombajn wydawane w wielu szkołach rolniczych na odpłatnych kursach nie posiadają żadnego umocowania prawnego. Są wydawane na podstawie zaleceń wydanych przez KRUS i ich brak nie może być powodem żadnych nieprzyjemności.
3. Rolnik wykonujący usługę kombajnem, w tym w ramach pomocy sąsiedzkiej podlega kodeksowi pracy i musi spełniać tam zawarte rygory. Musi posiadać szkolenie wstępne i stanowiskowe lub szkolenie bhp dla pracodawców.
4. Osoba zatrudniona na kombajnie w gospodarstwie rolnika lub na usługach musi mieć szkolenie wstępne i stanowiskowe.
5. Szkolenie wstępne może przeprowadzić pracodawca (rolnik) mający szkolenie bhp dla pracodawców lub służba bhp.
6. Przy poruszaniu się po drogach konieczne jest prawo jazdy uprawniające do kierowania maszynami wolnobieżnymi.
7. Szkolenie stanowiskowe wykonuje osoba znająca pracę na danym stanowisku czyli rolnik.
Szczegóły: http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userf ... /0905o.pdf i http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userf ... 0905oa.pdf

Autor:  dariuszkowalczyk11 [ 24 lis 2016, o 12:52 ]
Tytuł:  Re: Uprawnienia na kombajn.

Przed każdą pracą odbycie szkolenia bhp jest konieczne, a szczególnie w przypadku tak niebezpiecznego zajęcia jak prowadzenie kombajnu.

Autor:  Andrzej_P [ 12 sty 2018, o 12:58 ]
Tytuł:  Re: Uprawnienia na kombajn.

Z tego, co ja się orientuje to rolnicy indywidualni nie mają obowiązku posiadania dodatkowych kursów do obsługi kombajnów złozonych.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/