Najlepsze forum rolnicze • Zobacz wątek - Modernizacja gospodarstwa

Strefa czasowa: UTC


Nasze forum sponsorują:
Reklama Sponsora




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
  Drukuj

Modernizacja gospodarstwa
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 sty 2011, o 13:35 
Offline

Dołączył(a):9 sty 2011, o 13:12
Posty:2
Witam,

Chciałbym zaczerpnąć opinii u was, w sprawie modernizacji gospodarstwa rolnego.
Sprawa wygląda tak: mam 12,3 ha użytków rolnych, na których sieję głównie zboża (w planach także kukurydza i rzepak) oraz ok 1ha ziemniaków. Oprócz tego hoduję sobie tuczniki (ok 100 rocznie). Gospodarstwo odziedziczyłem wraz ze zdezelowanym sprzętem (wszystko ma ponad 20 lat!). Budynki gospodarskie są w miarę ok (z wyjątkiem eternitu na dachu). Ponieważ pracuję zawodowo poza rolnictwem mam perspektywę, że w niedalekiej przyszłości (2 lata) będę miał do dyspozycji odpowiednie środki własne aby wymienić cały park maszynowy. Zastanawiam się tylko czy dostanę na to dotację z PROW - po modernizacji mam zamiar hodować co najwyżej 70 tuczników, a pozostałe zboże sprzedawać.

Zrobiłem listę rzeczy, które chciałbym nabyć bądź zmodernizować:
- Ciągnik MTZ 82 z turem- 82km
- Ciągnik Farmtrack 555DT - 47 km
- dwie 6tonowe przyczepy.
- Śrutownik bijakowy
- Agregat uprawowy
- 3 skibowy pług obracalny
- Siewnik do zbóż i rzepaku
- rozrzutnik obornika 3,5t
- rozsiewacz nawozów
- ok. 10 000zł przeznaczyć na modernizację obory (jakieś nowe okienka, wentylator, chlewki) - płyta na obornik i zbiornik na gnojówkę już są.

Maszyny byłyby nowe lub prawie nowe (w przypadku przyczep). Razem wyszłoby ponad 250 tys. zł. Za stare maszyny mógłbym otrzymać jakieś 50 tys zł (kombajn zbożowy, dwa ciągniki, stary siewnik, śrutownik i pług).

Teraz pytanie do Was, czy załapałbym się na dotację z PROW w roku 2013 (pod warunkiem, że będą mieli jeszcze kasę) ? Gospodarstwo mam formalnie od czerwca 2009, mam wykształcenie wyższe ekonomiczne (z tego co wiem trzeba 3 lata doświadczenia w pracy i wykształcenie wyższe inne niż rolnicze żeby się załapać). Czy ta dotacja to 40% kosztów kwalifikowanych? Czy można coś ekstra jeszcze ugrać. Na pewno przeszedłbym na rozliczanie vatu.

Jakieś 5 lat hodowałbym jeszcze te tuczniki(żeby obrót do vatu wygenerować), a potem już tylko same uprawy (a nowy sprzęt by został).

Proszę o merytoryczne wypowiedzi.
Pozdrawiam,
Zbigniew


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Modernizacja gospodarstwa
PostNapisane: 9 sty 2011, o 14:47 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):20 cze 2010, o 09:18
Posty:328
Lokalizacja: Mazowieckie
Chcesz sprzedać stary sprzęt. Jaki masz kombajn i ciągniki? Byłbym zainteresowany. Gdzie mieszkasz?


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Modernizacja gospodarstwa
PostNapisane: 9 sty 2011, o 15:30 
Offline

Dołączył(a):9 sty 2011, o 13:12
Posty:2
Armi - za dwa lata najwcześniej i to pod warunkiem, że się załapię na dotacje z PROW, więc na razie nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu, bo nie wiem czy z te dwa lata będę chciał to sprzedać, a ty kupić.

Co do maszyn, które wtedy ewentualnie mógłbym sprzedać, to :
Bizon Super ZO56 -1989r bez sieczkarni, bez kabiny, garażowany.
MTZ 82 z 1991r. (nierejestrowany) - stan dobry.
MF 235 z 1990r. - stan dobry
Siewnik Poznaniak (2?) - stan dobry, wiek - nie mam pojęcia.
Pług zagonowy 3 skibowy,
Stary rozrzutnik obornika - stan średni (dobre podwozie, mocno zniszczone burty).
Śrutownik bijakowy - stan dobry - rok produkcji nieznany.

Wyceniam to na jakieś 50 tys PLN na chwilę obecną, może 55.
Podkreślam jednak jeszcze raz, jeśli nie dostanę środków z unii na nowe maszyny, to nie sprzedam nic z tych rzeczy, które wymieniłem (po prostu wydzierżawię połowę pola i zajmę się karierą zawodową poza rolnictwem).

Nie do końca też chodziło mi o to aby szukać tu kupców na stare maszyny, tylko porady w kwestii dotacji z PROW, bo wydaje mi się, że mam trochę za mało pola (i za małą hodowlę) aby dostać dotacje. Liczyłem ESU i mi wyszło jakieś 12-13, przy założeniu, że będę hodował tuczniki, problem w tym że ja tych tuczników wcale hodować nie chcę tylko chciałbym wymienić park maszynowy na nowiutki (za niewielkie pieniądze - dzięki odliczeniu vatu i dotacjom) i sobie po pracy (pracuję umysłowo), w ramach relaksu pojeździć po tych moich 12 hektarach, no ale żeby pojeździć to trzeba jeszcze mieć czym.

Pozdrawiam,
Zbigniew


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Modernizacja gospodarstwa
PostNapisane: 11 lut 2011, o 19:08 
Offline

Dołączył(a):11 lut 2011, o 18:57
Posty:1
Witam
chciał bym sie dowiedzieć czy wie józ ktoś kiedy będzie lista rolników którzy załapali się na PROW ??


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
forumrolnik.pl (c) 2010 Pawel C
Polityka prywatnosci<
Wkrotce nowa wersja forum, zapraszamy niebawem

Forum rolnicze