Najlepsze forum rolnicze • Zobacz wątek - Bezprawne zajęcie działki

Strefa czasowa: UTC


Nasze forum sponsorują:
Reklama Sponsora




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
  Drukuj

Bezprawne zajęcie działki
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sty 2011, o 20:19 
Offline

Dołączył(a):14 sty 2011, o 20:16
Posty:1
Posiadam działki rolne graniczące z budowaną autostradą. Rok temu przed rozpoczęciem budowy drogi jej wykonawcy chcieli te działki wydzierżawić. Przedstawili mi na planach że tam zalega na głębokość 15 metrów torf.
Budując drogę na tego typu gruntach należy zabezpieczyć je przed osiadaniem. Pokazali mi że opracowali różne metody, ta najtańsza miała polegać na usunięciu torfu i zastąpieniu go piaskiem z tym żeby spełnić wymogi odpowiedniej nośności ta wymiana miała objąć również moje działki. Powiedzieli mi że może się dogadamy- oni sobie zaoszczędzą i przy okazji ja mogę zarobić przyzwoitą kwotę. Ja przed podjęciem decyzji po sprawdzałem ile może ich kosztować inny sposób, okazało się że oni mogli zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych.
Zaproponowałem 1,5mln zł, oni się nie zgodzili. Stwierdzili że Państwo nie wypłaca takich odszkodowań za wywłaszczenie i oni mi nie będą płacić.
Myślałem że zwrócą się do wojewody aby mnie ten wywłaszczył.
Próbowali tylko zając grunty na podst art 47 prawa budowlanego, ale ten artykuł pozwala na tymczasowe zajęcie sąsiedniego gruntu i tylko w sytuacji gdy to jest nie zbędne do wykonania inwestycji a nie tańsze, i nic im z tego nie wyszło.
Nie mając żadnych podstaw prawnych i tak zrobili to co chcieli. A teraz chcą zapłacić mi odszkodowanie. Też jest to duża kwota gdyż płaca mi za torf, usunięte drzewa i za zniszczenie upraw rolnych, jest to 200 tys zł.

Mam pytanie czy mogę zadać od nich te 1.5 miliona. Bo to chyba właściciel określa ceny i jeżeli to cena jest za duża, dla nich nie opłacalna, to nie dzierżawią i ja nic nie zyskuje. A nie robią swoje i płacą mi odszkodowanie bez żadnej odpowiedzialności.
Chciałem wynająć adwokata ale ten powiedział że ta firma ma racje. Jest na to Art. 415kc "Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia." Górną warstwę przywrócili do stanu poprzedniego, piasek jest pod spodem.
Wiem że jest taki artykuł w kodeksie postępowania cywilnego:Art 189 "Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny". Adwokat mówił że na tej podstawie też nie uda mi się. Jest to znany i dobry adwokat.
Ale dla mnie to jest legalne oszustwo, jakieś nadużycie prawa. Silniejsza strona sporu może narzucać swoje warunki a słabszy musi przyjąć jego warunki.

Za chlebem wyjechałem za granice, zarobione pieniądze inwestuje właśnie w ziemie aby móc na niej zarabiać. I jak się okazuje to nie ja decyduje o cenach tylko ten silniejszy.
Jedną z moich działek też chce kupić gościu pod parking dla tirów.Ja chce od nie go 50zł za m2, na razie nie zgadza się ale stacje stawia przy mojej ziemi,. Sam mówi że i tak będzie musiał kupić.
Ale jak się do wie że może zbudować i zapłacić odszkodowanie, to kto wie czy tak nie zrobi.
Uważam że to jest gorsze od wywłaszczenia gdyż jak się wywłaszcza to państwo wg. przepisów musi wypłacić godziwe odszkodowanie.
Jako dowód to mam tylko maila z marca 2010r. od nich z ich propozycją dzierżawy i ich ceną i zdjęcia działki jak było przed, i jak robili w trakcie(zdjęcia te robili moi znajomi-też świadkowie).

Wiem że mam prawo do tego co jest pod spodem gdyż jest to cześć składowa nie ruchomości, w kodeksie cywilnym jest napisane że częścią składową jest to co nie może byc oddzielone od rzeczy głównej bez uszkodzenia części oddzielonej lub części głównej. W prawie geologicznym jest określone( w dziale o włąsnosci złóż) że ten torf należy do właściciela nie ruchomości i oni mi tam ingerować nie mogli.
Jeszcze raz pytam się czy mogę zawrzeć po przez sąd umowę na dzierżawę na podst. 189kpc.
Jakie jest wasze zdanie?


Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Bezprawne zajęcie działki
PostNapisane: 18 paź 2016, o 11:50 
Offline

Dołączył(a):21 sty 2015, o 09:14
Posty:47
W takich sprawach musisz zgłosić się do kancelarii prawnej. Samemu raczej nic bym nie ruszał, z moją aktualną wiedzą powierzyłbym tą sprawę kancelarii z którą wcześniej już współpracowałem, czyli http://www.kancelaria-kalamala.pl
Świetni specjaliści z zakresu prawa.


Góra
 Zobacz profil  
 

Bezprawne zajęcie działki
PostNapisane: 15 gru 2016, o 10:58 
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a):8 gru 2016, o 10:55
Posty:9
Lokalizacja: Poland
To ja się doł±czę do pytania - jakie klasyfikacje działalno¶ci należy podać podczas rejestracji/rozszerzania zakresu działalno¶ci gospodarczej w wyżej wymienionym zakresie.


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC


  Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
forumrolnik.pl (c) 2010 Pawel C
Polityka prywatnosci<
Wkrotce nowa wersja forum, zapraszamy niebawem

Forum rolnicze